Recent Tweets @SkopjeCasual
Random Posts
Follow on Bloglovin


Локацијата за денешното фоткање е местото каде што поминував мнооогу време во август, а веројатно така ќе биде и во септември :) Не, Станица 26 не ја започна порано зимската журкачка сезона, но на моја огромна радост ни дозволи таму да ја поставиме петтата претстава во продукција на Theatra, „Трамвајот наречен копнеж“.

Од проби до состаноци, фотосесии на актери, па изведби на претставата, „Станица“ ми носи еден куп насмевки, па некако природно ми дојде фоткањето за едното омилено хоби, блогот, да го однесам на местото каде во моментов живее другото омилено хоби, театарот.

Пост дождовно, пост одморски, еве ги на едно место моите две омилени теми за муабет, Skopje Casual и Theatra :)

*Часовникот на фотките е GUESS - W0231L4 BFF, нормално од my:time. Нарачајте си го тука: http://mytime.mk/mk/products/Guess-Watches/W0231L4-BFF :)

English translation at the end of the post.

image

< ПОВЕЌЕ / MORE >Дека модното блогирање и фотографија стануваат теми кои се се’ повеќе актуелни на македонската модна сцена докажува и последниот проект на Fashion Weekend Skopje и British Council Macedonia, во кој како поддршка на овогодинешната јубилејна десетта модна недела се организира работилница посветена токму на блогерите и модните фотографи.

Британската блогерка и стилистка Rebekah Roy, сопственичка на сајтот fashion-stylist.net и одговорна за изгледот на многу јавни личности од Kate Moss, Billy Idol до Kate Nash и Rosie Hutington -Whiteley во склоп на овогодинешниот моден викенд ќе одржи работилница во која со блогерите и фотографите ќе ги сподели своите препораки за што подобро пренесување на случувањата од пистата како и совети за подобро блогирање.

image

< ПОВЕЌЕ / MORE >Ако редовно ги читате нашите текстови, сигурни сме дека досега сте забележале една шема на повторување - сите три сакаме лежерна мода, добар дизајн, среќно Скопје и убави настани кои ги радуваат скопјани.

Еден од овие настани е Skopje Design Week. Настан за кој малку ви зборнавме претходно, а за кој ќе може да се дознае многу повеќе на 18ти септември во 11 часот во Францускиот институт во Скопје (ул. Мито Хаџивасилев Јасмин бр.48). 

Идејата на овогодинешниот Design Week под мотото „Четврта смена“ е да се доловат различните функции на дизајнот - промоција, деловна соработка, едукација, забава и дружење. 

На 18ти септември во рамки на press конференцијата ќе биде најавена комплетната програма на настанот (а според тоа што го слушнавме има мноооогу интересни планови), како и сторијата зад „Четвртата смена“ и францускиот шмек кој ќе го има овогодинешното издание бидејќи земја во фокус е Франција (Oooh, oui!)

Очекувајте уште информации наскоро! :)

English translation at the end of the post.

image

< ПОВЕЌЕ / MORE >